Sıkça Sorulan Sorular

1. HAYAS ANIMAL CASTING neden kuruldu?

Tamamı hayvan severlerden oluşan ekibimiz setlerde telef olan hayvan haberlerine sadece üzülmek yerine bunun için bir şeyler yapılabileceği kanaatiyle bir araya gelmiş ve bunu 18 yıllık set deneyimi ile birleştirmiştir.

2. HAYAS ANIMAL CASTING kimlere hizmet vermektedir?

Sinema, dizi ve reklam filmi sektörünün yanısıra, bireysel müşterilerimize de hizmet vermekteyiz.

3. Anahtar Teslim Çözümlerin avantajı nedir?

Anahtar Teslim Çözümlerde, senaryo veya reklam metni yazım aşamasında ekibimiz işe dahil olur. Böylelikle koordine bir çalışmayla hem set süresi kısaltılır hem de doğru cast yapılmış olunur.

4. Doğru Cast seçimi neden bu kadar önemli?

Her hayvan eğitime yeteri kadar açık olmayabilir. Bu yüzden sadece yaşı, ırkı ya da görüntüsü ile değil bütünüyle değerlendirilmesi gerekir. Bütünüyle değerlendirilip doğru cast seçildiği takdirde oyunculuk performansı yüksek, çekim süresi kısa ve zahmetsiz olur. Hedeflenen kalitede iş elde edilir.

5. Sete gelen oyuncuya nasıl davranılmalı?

Hayvanların dikkati çok çabuk dağılabileceği için mümkün olduğu kadar temastan ve hareketlilikten kaçınılmalı, hayvanın performansı sırasında mümkün olduğu kadar minimize bir ekiple çalışılmalıdır.

6. Sete gelen oyuncuya nasıl bir ortam sağlanmalı?

Hayvanın bakıcı ya da eğitmeniyle beraber ayak altında kalmayacağı, temizliğinin ve bakımının yapılabileceği kapalı, güvenli, iklim şartlarına göre havalandırmalı bir alan sağlanmalıdır.

7. Cast seçimi çekimden en az kaç gün önce onaylanmış olmalı? Neden?

Cast seçimi hayvandan istenilen oyunun zorluğuna göre en az 5 gün önceden yapılmalıdır. Seçilen oyuncunun eğitimi ve bakımlarının yapılması için bu süre şarttır.

8. Sette bulunacak olan veteriner neden çözüm ortağımız olan veteriner olmalı?

Ülkemizde maalesef işini aktif yapmayan, sadece diplomasını kullanan yetisiz veteriner sayısı giderek çoğalmaktadır. Dizi, sinema, reklam sektöründeki hayvanlı çekimlerde kanuni veteriner bulundurma zorunluluğu bahsi geçen veterinerlere yeni bir iş fırsatı doğurmuştur. Ekibimizin bir numaralı önceliği hayvanların güvenliği ve sağlığı olduğu için bu tarz veterinerlerle çalışmamak adına kendi çözüm ortağımız olan veteriner klinikleri ile çalışmaktayız.

9. “Audition Harcırahı” nedir?

Auditiona gelecek olan hayvanlar farklı sahipler ya da temincilerden gelmektedir. Audition Harcırahı ise hayvanların ve sahip ya da eğitmenlerinin ulaşım, günlük ihtiyaç ve emeklerinin küçük bir karşılığıdır.